smileyhelena1020 smileyhelena1020
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

For field trip the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each how much was spent on sandwiches

Respuesta :

redged
redged redged
  • 21-10-2020

Answer: 216.2 + 48.75 = 264.95

Step-by-step explanation:

Multiply the amount of sandwiches by the cost.

47 * 4.60 = 216.2

Multiply the amount of chips by the cost.

39 * 1.25 = 48.75

Add them the totals together.

216.2 + 48.75 = 264.95

Answer Link

Otras preguntas

Which word in the sentence is the direct object? Larry handed his older brother the potatoes. A. handed B. Larry C. potatoes D. brother
Best way to learn a German writing Controlled Assessment?
Which sentence uses capital letters correctly? A. My mother said, "An Australian invented the first refrigerator." B. My mother said, "an Australian invented t
Which of these men served as president of the United States before the others?
Which statement about reserved powers is accurate? A-They regulate commerce between states. B-They are held by the states alone. C-They permit the drafting of
Which adjective in the sentence makes a comparison? My hair is curlier than my mother's hair. a. than b. hair c. My d. curlier
Which group was the main target of the Nazis during the Holocaust? A) Christians B) Jews C) Immigrants D) Women
Clovis wants to make a surprise visit to his uncle who lives out of town. He purchases an airline ticket for $69. There is a 15% sales tax on the price of the a
The si unit of work is called
What kind of relationship does a tapeworm have with the cow whose gut it is living in