lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Alternating bands of bright and dim lights (as seen below) are produced by: Question 9 options: absorption reflection interference diffraction refraction
no fake answers please, or i will report idc but which graph(s) are right?
Jillian is using integer tiles to add 7 + (negative 2). She uses the steps below.Step 17 positive tiles.Step 27 positive tiles and 2 negative tiles.Step 37 posi
Elana makes knit hats and scarves and sellsthem in her online store for $12 each. Lastweek, Elena’s store made $180 total. If shesold 8 hats, how many scarves d
HELP BUSINESS ENGLISH! Manny has worked as an electrician for about eight years. His employer pays well, but Manny is often denied time off because of the workl
Give the product of 1/2 x 3
round 7,391 to the nearest thousand
What is the length of MQ? -2.5 cm -1.25 cm - 5 cm - impossible to calculate - 1 cm
Problem definition Bitcoins are the most popular crypto-currency in common use. At their heart, bitcoins use the hardness of cryptographic hashing to ensure a l
Consider the expression √(√625).