s1058095 s1058095
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas are on sale for $0.99 per pound this week. If Shannon purchased 3.8 pounds, how much did she spend on bananas?

Respuesta :

nwall10230404
nwall10230404 nwall10230404
  • 22-10-2020

Answer:

She spent $3.76 on bananas. Round to $3.80.

Step-by-step explanation:

Multiply the number of pounds by the price per pound.

.99lb

—

3.8 = 3.762

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HURRY IT'S URGENT!!! According to this equation, F=ma, how much force is needed to accelerate a 65-kg runner at 8m/s2? A. 520 m/s B. 8 m/s C. 520 N
What is 8.25 rounded off to the nearest whole number
What unit has the greatest capacity
What was the purpose of the war protection board
3,350 to the nearest ten.
What is the best example of context when giving a speech
You dream that you win $20 million in the state lottery. the next morning you find a $20 bill lying on the sidewalk. if you were to conclude that your dreams co
Each of the following is a condition necessary for natural selection to occur EXCEPT A. More offspring are born than can survive B. Population size is very larg
Help ASAP! 10 points!!
thesis definition wha it meaninz​