spinnyjap007
spinnyjap007 spinnyjap007
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

What’s a better buy? 3 pounds of apples for $1.89 or 1 pound of apples for $.79?
WILL MARK BRAINLYIEST ANSWER ASAP PLZ!

Respuesta :

TimmySage
TimmySage TimmySage
  • 21-10-2020

Answer:

3 pounds of apples for $1.89

Step-by-step explanation:

1 pound of apples for $.79

so 3 pound x 0.79= 2.37

So 1.89 for 3pound is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

In the thermal decomposition of copper carbonate, the black solid left behind weights less than the original copper carbonate . Why?
In the thermal decomposition of copper carbonate, the black solid left behind weights less than the original copper carbonate . Why?
what is a cardinal? please help
are cockroaches active during the day?
Short Essay On Rainy Season In India
Solve this.. ➕+ ➕ + ➕+ ➕=30 Fill the boxes using (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15) U can also repeat the numbers..
Help me what times would it e and where do i put a x to show where London will be in 12 hours time
What polynomial when divided by 2y^5 yields 4y^2-2y+9 as a quotient?
what is the pink panther?
find the zeros of y=x²-1 from a graph.