mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

Which points are 56 units from the point located at 13 on a number line? A. –69 and 69 B. –69 and 43 C. –43 and 69 D.
Which of the following electromagnetic waves is not used for communication? A.Gamma rays B.Microwaves C.Infrared Waves D.Radio Waves
Antonyms are words that are A. pronounced the same. B. defined in a thesaurus. C. the same in meaning. D. opposite in meaning. Which of the following sentences
"9. If a is a non-zero constant, determine the vertex of the function y = -x2 + 4ax + 3 in terms of a. A) (2a, 4a2 + 3) B) (-2a, 12a2 + 3) C) (a, 3a2 + 3) D) (-
product of 5 and the quantity 3 plus z
how to find exponential notation of 262,144
what does the migration northward from los angeles imply
The light ray is entering the water from the air. How should the light ray respond to the change of medium? A. It will slowdown and bend upward B. It will speed
A soil scientist conducts tests on a sample of soil. Her tests show that water flows through the soil easily and that the soil does not hold much water. How wou
What direction does current flow from a battery in a series circuit? A. From negative to positive terminals B. From positive to negative terminals C. In alterna