lilrick71291 lilrick71291
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Riley and Rhoda plan to buy several bags of dog food and a dog collar. Each bag of dog food costs $7, and the dog collar cost $5

Respuesta :

crawford17
crawford17 crawford17
  • 22-10-2020

Answer:

2bags= $14 + $5

3bags= $21+ $5

4bags= $28 + $5

5bags= $35 + $5

6bags= $42 + $5

multiply # of bags by 7

and add $5

Answer Link

Otras preguntas

Pronghorn Company has the following account balances: Sales Revenue $233,600, Sales Discounts $3,400, Cost of Goods Sold $1114,800, and inventory $43,400.
A group of organ systems makes up a
Choose the type of analogy used in this sentence Water is to moisten as spade is to dig
Explain why the lifestyle of people in AC’s advanced countries) might be causing climate change (6 marks) (year 9)
is anyone good with Trigonometry word problems?​
Kofi has 2 Sops. what is the sum ofKofis money​
Question 12 of 15 Matter can undergo chemical reactions and nuclear reactions. Which statement is true for both types of reactions? A. The reactants are changed
Find the second term of the arithmetic series described by a = -10, an = 26 and Sn = 200. 1. 1.5 2. -8.5 3. 16 4. 251. 1.52. -8.53. 164. 25​
Pls help I need a good grade
A particle moves along a straight line. Its position at any instant is given by x = 32t− 38t^3/3 where x is in metre and t in second. Find the acceleration of