lowkeyhawa lowkeyhawa
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

3) Ice cream is on sale at the store. It costs $3.00 for 2
cups of ice cream
How much does it cost for 1 cup of ich cream?
(the unit rate)

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

$3.00/2=$1.50 per cup

Answer Link

Otras preguntas

Simple math. Question 11.
THE DIMENSIONS OF A CUBED ARE 4X C.M,6X C.M AND 10X C.M A.FIND THE THE TOTAL SURFACE AREAB.FIND THE VOLUME​
Roosevelt's attracted the attention of African American voters in the 1936 presidential Select the best answer from the choices provided. ОА. shift toward the r
2. We know that FGH 2 KGJ because they are____angles Adjacent.  supplementary. Vertical
Three years after a tree was planted it was 9 feet tall. Seven years after it was planted it was 17 feet tall. a What is the yearly growth rate of the tree? b.
The American Interstate System was inspired by the German __________.
what equation is perpendicular to the equation 4y=x-36
Suppose a solution has a pOH of 5.3. What is the concentration of hydronium ion, H3O+, in the solution?
ANSWER ASAP PLS 50 POINTSS ;) ;)
What two English political greatly influenced the development of the United States?