THECLASSCLOWN777
THECLASSCLOWN777 THECLASSCLOWN777
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Katie bought a canvas and 8 tubes of paint for $24.95. If the canvas cost $6.95, how much did each tube of paint cost

Respuesta :

iwiz
iwiz iwiz
  • 22-10-2020

Answer: $18

Step-by-step explanation:We just need to subtract $24.95 - $6.95 and we get the answer!

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the discriminant. x2 – x – 2 = 0
a bottle contains red marble and blue marbles. a marble is chosen at random and not replaced. then a second marble is chosen at random. determine the probabilit
Why was the French alarmed after the Belgium government seized the Congo from King Leopold?
a moving company charges a flat rate of $85 plus and additional $0.17 per mile driven. How far must the company drive to earn at least $100? Round to the neares
A hallway measuring 90 feet x 7 feet requires 1/2 a fluid ounce of cleaning solution per square foot. How much cleaning solution is required to clean the hallwa
what will be the effect on the loudness of sound if the amptitude is doubled and halved?
Walt made an extra $7000 last year from a part-time job. He invested part of the money at 10% and the rest at 7%. He made a total of $580 in interest. How much
how do i find the perimeter of the triangle with vertices at three points (0,1),(2,1), and (0,3)?
1,352 pounds is what fraction of a short ton
The area of the garden is 160 meter squared.Suppose the length of the garden is 3m more than twice its width.What is the length of the garden?