doug262 doug262
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Granola bars cost 24 cents each. Estimate how much money heather needs to buy 19 granola.bars.

Respuesta :

jasonponnaiya
jasonponnaiya jasonponnaiya
  • 22-10-2020

Answer:

$4.56

Step-by-step explanation:

If each bar is 24 cents, then you should find the total cost by multiplying the number of bars by the cost per bar. In this case, it would be 24x19 which is 456 cents or 4 dollars and 56 cents.

Answer Link
sejaltiwari666
sejaltiwari666 sejaltiwari666
  • 22-10-2020

Answer:

4.56

Step-by-step explanation:

24 x 19 is equal to 456

Answer Link

Otras preguntas

Section 1 Ser o Estar?
Match each value with its formula for ΔABC. (choices are in 2nd pic)
Can someone explain how this equation is solved? I have it already solved but I don't understand how the outcome is got but here is the problem. Selling price=
what is 3 ÷ 2/5??? pls help
Which set of numbers are imaginary numbers?
Select the ACTION VERB in this sentence---> My dog, Spot, can run with me outside really fast! * run can Spot outside
change sentence to comparative degreea mother is one of the best friends for a child
How would I write 4 less than half a number is 12 as an equation?
A. multiplication B. transitive C. subtraction D. distribution 5(x - 3) = 5x -15
Algebra 1 x = 5x - 24 EXPLAIN PLZ