gissm3ndoxa gissm3ndoxa
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of avocados costs $4.50. how many avocados do you get per dollar spent?

Respuesta :

shannongarcia867
shannongarcia867 shannongarcia867
  • 23-10-2020

Answer:

You get 1.5 avacados per dollar.

Step-by-step explanation:

If you divide $4.50 by 3 you get 1.5 and that is the amount of avacados you get per dollar spent.

Answer Link

Otras preguntas

Mineral deposits would most likely be shown on which type of map?
36/19 in simplest form
Why are stoichiometric calculations so important in industrial production of chemical substances?
Why do nonprofit agencies include blogs on there website?
Please help me with this problem and explain :)
the length of a rectangle is 3 more than 4 times it's width. the perimeter of the rectangle is 86 inches. what is the length of the rectangle?
How many inches are in 6 in a half yards?
Which is the heaviest part of human body?
An energy transformation is a. when energy is destroyed. b. when energy changes from one form to another. c. when energy is created.
A knight may serve a vassal in exchange for land. true or false