Wolfycat0427
Wolfycat0427 Wolfycat0427
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

You buy 5 pounds of potatoes for $35. How much does one pound cost?

Respuesta :

610470 610470
  • 23-10-2020

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link
esval09
esval09 esval09
  • 23-10-2020

Answer:  $7

Step-by-step explanation: 35 divided by 5= 7   so $7

Answer Link

Otras preguntas

True or False: The mixture of gas that you breathe out does NOT contain any oxygen. * its false
What is the domain of the function?
What is the smallest number that rounds to 45 000 when round off to the nearest thousand​
What is the value of the underlined digit? 56.13 5 5 50 10 100 10
findthe classification schemes of a fungues​
1. Does Maslow's Hierarchy of Needs still represent what is needed by humans in today's society? Why or Why not? 2. Where do people learn to disrespect people w
Help omg if so thank you.
what are the limitations of Refractometer?​
help me guys I don't get this !!!​
fifteen increased by t​