inugeets2134567
inugeets2134567 inugeets2134567
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

5kg of food is £45 jim buys 3kg how much does it cost

Respuesta :

Kati19
Kati19 Kati19
  • 23-10-2020
Answer
€27
Why
45/5=9
Meaning that for 1kg if food it’s €9
So
9*3=27
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following defines thermal energy?
what are the number of birds in the world.​
which are true of heterogeneous mixtures? Check all that apply
if f(n) = n² - n, then f(-4) is ______.A. -12B. -20C. 20D. 12​
on the Jewish Coming of Age Tradition(Bar-Bat Mitzvah): Write a synopsis of what you learned. What are some similarities/differences from what we read/watched s
One reason why the Chinese first came to America was to: work in the gold mines join the missions in the Southwest build the Northeast canals work on California
what is the LCM of 2 and 9 using the layer cake method without multiples plz help me
Oceanside Bike Rental Shop charges 17 dollars plus 9 dollars an hour for renting a bike. Jason paid 89 dollars to rent a bike. How many hours did he pay to have
What are the three major sectors of economic activity in the U.S. economy?
Puzzle 3 Click on the boxes and drag them to the correct column. There will be 10 of each in each column GROWTH MINDSET FIXED MINDSET I can always Improve, so 1