ambrosehw26 ambrosehw26
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

21.50 for 4 pounds of lunch meat or $15.10 for 3 pounds of lunch meat

Respuesta :

savannahm323
savannahm323 savannahm323
  • 23-10-2020
The 4 pounds for 21.50 is 5.38 per pound
The 3 pounds for 15.10 is 5.03 per pound

The 3 pound option is better because you are paying less per pound than with the 4 pound option.
Answer Link

Otras preguntas

Write an inequality that represents the description then solve; Max has more than 5 carrots ( number of carrots Max has = c)
What is 10 times as many as 100
solve for 7 hundreds x 10 in unit form and standard form
can someone please explain expanded form with this number 15,409
Jake and Seth put some money into their money boxes every week. The amount of money (y), in dollars, in their money boxes after a certain amount of time (x), in
Which civilization is credited with recording data with quipu, developing an elaborate road system, and constructing Machu Picchu? (1) Roman (3) Mesopotamian (2
Word form for 626.014
A common trait in the rise to power of Hitler and Mussolini was that they both a. ended unemployment b. universally eliminated all other political parties c.
how to write 20,484,163 in word form
What is 10 times as much as 700