petrareina petrareina
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Carter's baby formula cost $27.93 for 21 ounces. What is the unit rate per
ounce?

Carters baby formula cost 2793 for 21 ounces What is the unit rate per ounce class=

Respuesta :

AvrilK
AvrilK AvrilK
  • 23-10-2020

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

27.93:21

Divide 27.93 by 21.

Answer Link

Otras preguntas

What number is a rational number?
ASAP PLSSSSSSS I need help with this homework
legs are in 13 and 18
How many moles are in 1.204 x 10^24 atoms of iron (Fe)?
Please answer this for me
What is the chemical formula for Mercury (I) Phosphate and how to get it
During a sale the price of a pair of shoes was reduced $12. The shoes regularly sell for $48. The price reduction is what percent of the regular price?​
PLEASE HELPWhich type of criticism would say "Different schools of literary theory/criticism offer different ways of seeing and interpreting a text?"- Archetypa
In music class4/7 of the students are girls and 1/4 of those girls play the trombone. The remaining girls play the drums. A. What fraction of all the students a
which has the same value as 30 tens?​