Kayleighanderson Kayleighanderson
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A store is selling Gatorades for $9 for 15 bottles. How much will it cost if you want to buy 35 Gatorades for your entire class?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 23-10-2020

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Use a proportion.

$9 is to 15 bottles as $x is to 35 bottles.

9/15 = x/35

3/5 = x/35

21/35 = x/35

x = 21

Answer: $21

Answer Link
zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 23-10-2020

Answer:

$21.00

Step-by-step explanation:

Divide $9 by 15.

The answer is $0.6 for 1 Gatorade.

Multiply $0.6 by 35.

$21.00 for 35 Gatorades.

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Don’t know how to do this
Detective: the robbery at the mall was carried out by a mall employee acting alone roughly one hour after the mall closed last saturday night. the only employee
what is the solution of the quadratic equation (4y – 3)2 = 72?
Weather reporters often rely on data compiled by Atmospheric Scientists at the National Weather Service. Who are the Atmospheric Scientists employed by? the fe
1. Which of the following is NOT a function of the cell membrane? A.make lipids B.synthesize proteins C.transport proteins D.create DNA 2. Which of the followin
What are the different developmental goals? Explain with example.
6th question help please
2nd question this is still confusing even after getting the formula
Which of the following statements requires a colon to be correct
For an exothermic dissolving process, predict the signs for the change in enthalpy, entropy, and free energy and explain how temperature will affect these chan