trelesane17 trelesane17
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost

Respuesta :

lovingpaige
lovingpaige lovingpaige
  • 23-10-2020

Answer:

2 cones cost $5.50

Step-by-step explanation:

to find the price of one cone take 8.25 and divide by 3 to get 2.75. and to find the price of 2 take 2.75 and multiply by 2 to get 5.50.

Please mark brainliest, that would really help me to level up, thanks

Answer Link

Otras preguntas

A car advertisement states that a certain car can accelerate from rest to 20 m/s in 7 seconds. How far does this car go? What is the car’s acceleration?
Would a hurricane be more likely to remain a hurricane if it reached point A or point B?
how to do a job criteria
What is 3/5b + 2/5b = ?
what does looking at old bones and shells tell us about evolution?
How would photosynthesis be impacted in the absence of cellular respiration? - Oxygen and glucose would not be available to plants. - Fewer ATP would be pro
Which of the following equations is equivalent to 5(2p-6)=40
A net charge is placed on a hollow conducting sphere. How does the net charge distribute itself?
Pasterurization and vaccination inventor
On the graph of the equation 5x - y = 8, the point whose y-coordinate is 7 has an x-coordinates of ?