gdavil2949 gdavil2949
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Franco bought 7 juice boxes that each cost the same amount. He spent $4.90 in all. How much did each juice box cost?

Respuesta :

evn91
evn91 evn91
  • 23-10-2020

Answer:

0,7 or 70 cent

Step-by-step explanation:

4.9 ÷ 7

=0,7

Answer Link

Otras preguntas

What value is added to both sides of the equation x2 − 4x = −2 in order to solve by completing the square? (1 point)
What might happen if species a moved into a niche occupied b A.one species would be force to leave B.the food resource would increase C. Both species would fig
On the number line below, P represents a number. What is the value of the opposite of that number? 1 and 2 over 4 2 over 4 minus 2 over 4 minus 1 and 2 over
Water is being withdrawn from a conical reservoir 2 feet in radius and 10 feet in depth (the point of the cone is down) at a rate of 4 ft^3/min. how fast is the
How to divide 1,200,00 by 29,268
A molecule of pentane is made of 5 carbon atoms and 12 hydrogen atoms. a collection of pentane molecules has 3.01 x 1024 carbon atoms. how many hydrogen atoms a
what are Genes that produce alternative expressions of a trait called
Find the slope of the line going through the points (-9, -6) and (-18, -6).
What would be the most common concern for new teachers?
A tells b."hi b, i hereby offer you $500 for washing my car." b starts washing a's car. but then b stops and refuses to continue because he has been offered a b