ayslas861 ayslas861
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada


You bought a magazine for $3 and six notepads. You spent a total of $27. How much did each
notepad cost?

Respuesta :

ally0691 ally0691
  • 23-10-2020
Each notepad costed $4!
27-3= 24
24/6=4
Please mark brainliest if correct
Answer Link
zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 23-10-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Subtract $3 from $27.

24

Divide $24 by 6 (for the six notebooks)

Each notebook cost $4

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Serotta Corporation is planning to issue bonds with a face value of $450,000 and a coupon rate of 16 percent. The bonds mature in two years and pay interest qua
When was the surrender of the Third Reich? (WWII)
6. Which of the following could be the angles of a triangle? A 450, 550, 1020 B 400, 450, 950 C 389, 380, 38 D 900, 800, 10​
Can someone answer this question in the picture and pls give an explanation. I really need this to be answered.
someone help me plzzz!!
Why is glucose needed for cellular respiration to produce ATP?
Hello there are 4 questions in this it will look like a lot but it is not and you don't have to answer all of it just look at the answers already hear and do an
do you play escape from tarkov if so do you want to play it with me​
How did the decision in Brown v. Board of Education of Topeka change American society ? A. It outlawed racial segregation in public schools B. It turned over en
HELP W 1 QUESTION PLZZZZZZ