Priscilla0706 Priscilla0706
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

John earned $36 for 8 hours of work. Earnings are directly proportional with hours worked.how much did he earn when he worked 30 hours.

Respuesta :

anthovalerie
anthovalerie anthovalerie
  • 23-10-2020

Answer:

$135

Step-by-step explanation:

First, find the unit rate of money earned (36/8=4.5)

Then, multiply the unit rate of money earned by 30 (4.5 x 30 = $135)

I apologize if my wording is incorrect.

Answer Link
WaterBottleGoBoom
WaterBottleGoBoom WaterBottleGoBoom
  • 23-10-2020

Answer:$135

Step-by-step explanation:John earned $36 for 8 hours of work. To figure out how much he makes every hour you must devide how much he earned by 8 hours. Then you will figure out that he gets $4.50 every hour. Now multiply that by 30 to figure out how much he got for working 30 hours.

Answer Link

Otras preguntas

In a chemical equation, what do the coefficients indicate?
Why did Michael Rutledge write "Samuel's Memory"? A. To prove that American Indians were not the savages that Andrew Jackson made them out to beB. To remind peo
witch achivments helped egypt lead a change in society?
is solubility a chemical or physical property
PLEASE help me with this problem and explain the steps you used.
Which temperature change would cause a sample of an ideal gas to double in volume while pressure is held constant? A. From 400K to 200K B. From 200K to 400K C.
128 is one forth of what number
if a predator has a prey for its diet and something causes the prey population to decrease, what will happen to the population of the predator
la comparison entre les femmes et les hommes sur la boite a merville
if x -12y = -210 and x -6y =90, then x=