darlyn88 darlyn88
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which cost more per ounce: 13.5 ounces of cereal for $3.09 or 20 ounces of cereal for $3.99

Respuesta :

Ethan10723 Ethan10723
  • 24-10-2020
Answer: 20 ounces of cereal for $3.99 costs more per ounce.
Answer Link
Parrain
Parrain Parrain
  • 11-01-2022

The cereal that costs more per ounce is the cereal that is being sold at $3.09 for 13.5 ounces.

Cost per ounce of First cereal

= Cost / Number of ounces

= 3.09 / 13.5

= $0.23 per ounce

Cost of Second Cereal

= Cost / Number of ounces

= 3.99 / 20

= $0.20 per ounce

In conclusion, the first cereal costs more.

Find out more on costs per unit at https://brainly.com/question/609464.

Answer Link

Otras preguntas

The teacher reviewing this sentence would point out that since this is a
help me please on these 2 thank you :)
what makes the Confederates different from the American colonists​
Marina went to the doctor for stomach pain, diarrhea, and fever. She was diagnosed with food poisoning caused by salmonella. Several other students at her schoo
Select the option with the correct form of the irregular verb in the preterite tense that best completes the sentence. Nosotros ________ ejercicio cada mañana.
What is the answer to this question?(Both Boxes)
Turn 76/3 into a mixed number. PLEASE HELP!!!! <3
Which of following lies between 0 and -1 ?
You are walking directly away from your house. You are 5 miles away from your house when you start walking, so you can determine your distance by adding 5 to th
write a balanced chemical equation question