tashikarowethoms
tashikarowethoms tashikarowethoms
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 7 kilograms of bananas cost $8.40, how much do 12 kilograms costs​

Respuesta :

JulioAlec123
JulioAlec123 JulioAlec123
  • 25-10-2020
$14.40, use cross multiplication or 7/8.40=12/x
Answer Link
Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

12 kilograms costs $14.40.

Answer Link

Otras preguntas

What process are sedimentary rocks formed from igneous rocks?
what is 3x+4y=2 in slope intersect form
Adaptations for water in fish include a. several fins for swimming. b. a system of muscles for movement. c. gills that allow them to “breathe” oxygen in water. d.
Good thesis statement on how Androids better than iPhones?
the boiling point of krypton is -152°c. the boiling point of radon is -6 °c What is the difference between the two boiling points?
what caused the dust bowl
An allergic reaction may increase the number of what?
List three things that Gandhi and his followers want from the British.
use reference angles to find the exact value of tan 405 deg
An allergic reaction may increase the number of what?