WEWONTBREAK
WEWONTBREAK WEWONTBREAK
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

6

The table shows the price of two cereal brands and the number of ounces per box. Which is the better price per ounce?
Brand A- 18 oz. $2.50
Brand B- 24 oz. $3.50

Respuesta :

Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

The better price is Brand B.

Step-by-step explanation:

Brand A- 2.50 ÷ 18 = 1.00

Brand B- 3.50 ÷ 24 = 0.10

Brand B costs less.

Answer Link

Otras preguntas

When two or more refrigerants are mixed, what must be done with the mixture?
What are the final products (or "outputs") of the light-independent reactions of photosynthesis? select all that apply?
If a, b, and c are constants, a > b > c, and x3 − x = (x − a)(x − b)(x − c.for all numbers x, what is the value of b ?
Please help me with a Calc AB multiple choice. Happy holidays
Which are considered types of credit available to borrowers? Check all that apply. personal loans bonds credit cards mortgages cash auto loans gift cards
"in humans, how many chromosomes are in each cell after mitosis"
evaluate the function +(x)=19-y when x=-3
definition control group
Is the process of finding a model (or function) that describes and distinguishes data classes or concepts. the models are derived based on the analysis of a set
find the hourly rate: 19 items made in 4 hours