chloeshrum04
chloeshrum04 chloeshrum04
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and four bananas cost $4.85. Three apples and ten bananas cost 8.75. Find the cost of an apple.

Respuesta :

brandy20167
brandy20167 brandy20167
  • 25-10-2020

Answer $0.75

Step-by-step explanation:

3a + 4b = 4.85

3a + 10b = 8.75

Both equations have 3a therefore we can isolate 3a in each equation.

Now:

3a = 4.85 - 4b and 3a = 8.75 - 10b

If 3a each equal different values we now set those values equal and solve for b.

4.85 - 4b = 8.75 - 10b

6b = 3.90

6b/6 = 3.90/6

b = 0.65

Now substitute this into the first equation to solve for a.

3a = 4.85 - 4b

3a = 4.85 - 4(0.65)

3a = 4.85 - 2.60

3a = 2.25

3a/3 = 2.25/3

a = 0.75

Answer Link

Otras preguntas

a rug covers 1/4 of the floor.The area of the rug is 10ft what is the area of the floor?
Is 2/14 equivalent to 3/7
Which of the following is a function of only the House of Representatives,not the Senate? A. Initiating legislation B. proposing tax bills C. Approving treat
a rug covers 1/4 of the floor.The area of the rug is 10ft what is the area of the floor?
a rug covers 1/4 of the floor.The area of the rug is 10ft what is the area of the floor?
Organisms in the same ecosystem are alla. interrogative b. interpendent c. intermediate. d. interceptivePlease help. Im so confused. It doesn;'t have a science
During a bike challenge, riders have to collect various colored ribbons. Each 1/2 mile they collect a red ribbon, each 1/8 mile they collect a green ribbon, and
Narrative paragraph example
how many atoms are there in 1.3 x 10^22 molecules of N(O)2
write "P (x) = -36x^2 + 900x - 1584" in standard vertex form, help please!