cudderlover
cudderlover cudderlover
  • 26-10-2020
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound, how many ounces of rolled oats can be bought for $4.40?

Respuesta :

itsvanessalopez itsvanessalopez
  • 26-10-2020

Answer: 16 ounces

Step-by-step explanation: you can only afford 1 pound with $4.40

Answer Link
hblalock84 hblalock84
  • 23-08-2021

Answer:

8.8oz

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which source is likely to be the least biased
promotion of astronomy in short.Describe the role of international agencies in the promotion of astronomy inshort.
HELP ME ASAP FIND THE RHOMBUS MEASURE find m
Le capitaine d'un navire possède un trésor constitué de 69 diamants, 460 perles et 4 140 pièces d'or. 1. décomposer 69 ; 460 et 4 140 en produits de facteurs pr
Quiz Active1 238910TIME REMAINING55:57Gerald took a break while two of his coworkers completed a task that all three of them volunteered for. This shows alack o
n its first month of operations, Sheffield Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 310 units at 7$, (2) 440 units at 8$, and
Big​ Steve's, makers of swizzle​ sticks, is considering the purchase of a new plastic stamping machine. This investment requires an initial outlay of ​$90 comm
h=-0.8t^2+10t+2 quadetic formula
The managerial function of directing is the most difficultfunction to perform. a. True b. False
About every the population of the world increases by an amount equal to the population of the united states