loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 7 toothpaste tubes cost 40.50 how much does one tube cost?
​

Respuesta :

snipezzfcvegas
snipezzfcvegas snipezzfcvegas
  • 21-11-2020

Answer:5.78

Step-by-step explanation: It is 5.78 bc do 40.50 divided by 7 and you will get your answer

Brainliest please???

Answer Link
eesha399
eesha399 eesha399
  • 21-11-2020

Answer:

Each tube costs about $5.79.

Step-by-step explanation:

To find the cost of each tube, divide the total cost by the total number of toothpaste tubes.

40.50/7 = 5.785714286 which approximates to 5.79

Answer Link

Otras preguntas

Which term includes all the activities required to keep an organism alive
How to round the number 225.286 the nearest hundredth
Translate the phrase into a math expression: 12 less than twice a number A. 2x(n-12) B 2 x n - 12 c 2 x n (divided) 12 D 12-2xn
Compatible numbers to estimate 26x22
6 pastries costs $30. What will 4 pastries cost?
During the Cultural Revolution, why were people sent to “re-education” camps
2 1/2 * 1 2/3 = ? Don't delete my question
Theodore Roosevelt supported powerful corporations that?
why the code of justinian is an important legacy for our civilization
9,12,15,18,21,? if the pattern continues, what number likely comes next?