anamg1024
anamg1024 anamg1024
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of light bulbs costs $3.45. A 4-pack of the same light bulbs costs $4.20.
Which pack has better value?

Respuesta :

xX27ninja72Xx
xX27ninja72Xx xX27ninja72Xx
  • 21-11-2020

Answer:

The 4-pack light bulbs

Step-by-step explanation:

Price of a light bulb in 3-pack

= 3.45÷3

= $1.15

Price of a light bulb in 4-pack

= 4.20÷4

= $1.05

Answer Link

Otras preguntas

24:40 in equivalent ratio 12:? ?:80 what is the answer then i dont get it
Help me I'm about to die
8(x+y)-4(x-y) What is the answer?
When did the us supreme court ruled that bus segregation was unconstitutional?
Find the value of each expression. Show your work. 10c4
What is one difference between dna and rna?
Un fragment sau episod de scris dintr-o poveste științifici fantastica.Ajutatima sa fie de clasa a 6 a
h(a)=a2-4; find h(-5)
Solve: 2x + 7 = -3, Please Help
Hi...again! Ummmmmmm I sorta kinda maybe, need help on this one. What is 2 times 2 1/3? please 0-0