loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: If 10 30.5 oz containers cost $70 how much does one container cost?​

Respuesta :

mahiruddin2002 mahiruddin2002
  • 21-11-2020

Answer:

$7

Step-by-step explanation:

70 / 10 = 7

Answer Link
jrtapec jrtapec
  • 21-11-2020

Answer: $7.00

One container would cost $7 because if you can buy 10 for $70 you would have to solve

[tex]\frac{70}{10}[/tex]

Which equals $7.00

Please mark brainliest if correct :)

Answer Link

Otras preguntas

Sean wants to buy a skateboard that sells 49.99 an advertisement says that next week the skateboard will be on sale for 42.50 how much will Sean save if he wait
How many extraneous solutions are there ?
Who approached Spain for navigation rights to the Mississippi River?
If my question is how will the height of the cupcakes be affected by the amount of baking soda added what is the independent and dependent variable
Simplify the following expression (6x2 - 8x - 3) - (3x2 - 7
Bebjamin harrison administration reduced surplus by giving a 2 cent subsidy to american _________ producers, and reduced taxes on ___________.
Irrational number between 6.23 and 6.35
Use your periodic table of elements. Take any element of your choosing (from period 4 or above) and awnser the following questions: what is the elements name am
-6x+5y=16x+4y=-10[tex] - 6x + 5y = 1[/tex]
After Ronaldo Fourth of July party 2/3 of his cake is left. How much cake will be left if his cousin Max eats another 1/6 ? Simplify if possible