CalebRanney
CalebRanney CalebRanney
  • 22-11-2020
  • Chemistry
contestada

In bulk, jelly beans cost 18 cents per ounce.
What is the cost of the jelly beans in dollars per pound?

Respuesta :

tasu
tasu tasu
  • 22-11-2020

Explanation:

One pound is equal to 16 ounces. One pound of jelly beans cost $2.88p

Answer Link
Jackson15939 Jackson15939
  • 14-03-2021

Answer:

$2.88

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Hey GurlsWana do z -- m call I'll show my dId : 225 471 0795passcode:0000​
The manager of a small company that produces roof tile has determined that the total cost in dollars, C(x), of producing x units of tile is given by C(x) = 210x
Point (2,11.9),(4,10.5) (2,8) , (4,7.5) (2,6) , (4,1.5) (2,0.5) , (4.-1) (2,-1) , (4,-1) (-2.8,-5.0) , (-3.6,-5.9) rise over run so what's the answer
Solve pls. I neeeeeeeeed your help.
A lay person may not testify about his opinion on a matter until he shows that he knows more than an average person about the subject. True False
What point in the feasible reign maximizes the objective function? constraints: x => 0 y => 0 y<= x - 4 x + y <= 6 Objective Function: C = 2x + y
At a dinner party, each guest is to receive a bag of small gifts. How many gifts should be placed in each bag if there are 8 guests and 32 gifts altogether?
Use the intersect method to solve the equation. x^2 - 3x = x^2 -1
In OneNote a not can include?
John has a map which will give directions to his friends' house. However, it is drawn as a degree scale graphed on the Cartesian plane as shown on the right. Fi