army123girl army123girl
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy butter for $3 a pound.
One portion of onion compote requires 1.7 oz of butter.
How much does the butter for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

gufeliz1965
gufeliz1965 gufeliz1965
  • 22-11-2020

There are 16 ounces in one pound.

Set up a proportion and solve for x.

3/x = 16/1.7

16x = 3(1.7)

16x = 5.1

x = 5.1 ÷ 16

x = 0.31875

Rounding to the nearest cent, we get 30 cents.

Answer Link

Otras preguntas

The projectile motion of an object can be modeled using h(t) = gt2 + v0t + h0, where g is the acceleration due to gravity, t is the time since launch, h(t) is
Why is the coefficient of friction independent of the mass?
The angles shown below are supplementary: What is the value of x? 10° 11° 20° 21°
I need help with the word problem
A cube measures 3 inches on all sides what is the volume of the cube in inches
Convert 1.78 liters to milliliters
In terms of delivering a presentation, explain how a slide presentation differs from a lecture?
A hierarchical topology is also called a _____ topology.
________ are earthen mounds built on the banks of rivers to increase the volume of water the channel can hold.
About 3,500 years ago, the city of __________, now called santorini, was destroyed by a volcanic eruption.