buddy492 buddy492
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

The fabric for a dress costs $180 for 9 yards.
What is the cost per yard?

Respuesta :

lovely04
lovely04 lovely04
  • 22-11-2020

Answer:

20$ per yard

Step-by-step explanation:

Answer Link
gachalifelover125
gachalifelover125 gachalifelover125
  • 22-11-2020

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

because it wants the cost per yard so you need to do the amount ($180) and divide by the yards (9) so you do 180 ÷ 9 = 20

So there for, you get $20

If this helpped and my explanation was good then please mark brainliest hope you have a good day!

Answer Link

Otras preguntas

P(x)=-58(x)^2(x+7)^4(x-7)^3
A circle has a circumference of 452.16452.16 units. What is the radius of the circle?
What is dilation in geometry
Find X in the figure below.
Which situation CANNOT be represented by this equation? -5x +170=125
According To Malala What is the overall mood of her familial village at the books outset ?
How did Reconstruction help African Americans? How did it fail them?
Which type of matter is composed of two or more different elements that are chemically combined in a definite ratio?Solution Compound Homogeneous Mixture Hetero
what system of government did the framers devise after winning the revolution
What is the connotation of yapping?