dcmkittrell
dcmkittrell dcmkittrell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils, write a rate

Notebooks are priced 320 for 4 notebooks Pencils are priced 480 for 12 pencils write a rate class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-11-2020

Answer:

$0.80 per notebook

$0.40 per pencil

Step-by-step explanation:

To find the rate, we need to determine how much each item costs. That is, the cost per item.

Given that,

4 notebooks = $3.20

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{3.20}{4} = 0.80 [/tex]

Rate = $0.80 per notebook

Given that,

12 pencils = $4.80

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{4.80}{12} = 0.40 [/tex]

Rate = $0.40 per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

do you think the compromise of 1850 was more fair to pro-slavery or anti-slavery?
A triangle ABC is reflected across the y-axis and then translated 5 units down to triangle A'B'C'. How are the side lengths of triangle ABC related to the side
What is 987% in decimal form?
What is the volume of this sphere?
help plsssss Consider what you know about Australia's location, climate, and natural resources. How do these factors influence where people choose to live in Au
Please help me with this homework
Read the following statement. Future citizens will likely struggle to make informed decisions without instruction in media literacy Which selection from the art
Which of the following is true about limiting and excess reagents? Links are reported
What is the diameter of the following circle ​
NO LINKS PLEASE Theodicies argue god is incapable of preventing suffering, so should not be expected to do so. Group of answer choices True False