angelinagalindo127
angelinagalindo127 angelinagalindo127
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

i need help with this

i need help with this class=

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 24-11-2020

Answer:

3 pairs for the price of two.

Step-by-step explanation:

$10 per pair

  • 3 x 2

then:

3 pairs costs $20

20/3 = $6.6667 each pair

  • Buy one and get 25% of the second

25% = 25/100 = 0.25

then:

first pair $10

second pair: 10 - (10*0.25) = 10 - 2.5 = $7.5

first + second pair = 10 + 7.5 = 17.5

2 pairs costs $17.5

17.5/2 = $8.75 each pair

then:

the best deal:

3 pairs for the price of two.

Answer Link

Otras preguntas

Which type of radioactive decay does not produce any particles? a. beta decay c. gamma decay b. alpha decay d. electron decay
What do Marissa Mayer and Indra Nooyi have in common?
what american ally helped the patriots win the war
Which is the correct chemical formula for silicon dioxide? A. SiO B.Si2O2 C.SiO2 D. 2SiO
"I have my doubts," I replied; "and I was silly enough to pay the full Amontillado price without consulting you in the matter. You were not to be found, and I w
What branch of government governs us territories
What is the best term for the topic of a particular piece of writing? A. voice B. conventions C. idea development D. sentence fluency
Which atom in the ground state has a stable valence electron configuration? Ar Na Si Al
which statement describes a major reason that america entered World War 1 on the allied sideA.Germany made a secret offer to Mexico to form an alliance to fight
What resulted in the formation of the Republican Party?