dayachavez0802
dayachavez0802 dayachavez0802
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Melanie buys 6 basketballs and 2 volleyballs for 114. A volleyball cost her 3 less than a basketball. How much did each volleyball cost?
Help meeee! ​

Respuesta :

itsryanbrokis
itsryanbrokis itsryanbrokis
  • 23-11-2020

Answer:

16 dollars

Step-by-step explanation:

114÷6=19-3 is 16

Answer Link
vibewitchris74 vibewitchris74
  • 23-11-2020
Your answer is 16 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Will is at a shirt sale where he can buy one and get a second one for 40 percent off. He wants to buy two shirts priced at $29 each. How much will he pay?
What is 3 3/4*(-1 1/2)?
Which disease may be caused by an unhealthy lifestyle?
Which theme is common to the two excerpts? A Portrait of the Artist as a Young Man by James Joyce (ex
What was life like in a boomtown?
What was life for Mexican American citizens during ww2
What happened to the Loyalist after the American Revolution?
I need help on my Spanish homework. The worksheet is the Un mensaje electronico. It is talking about the ir verbs and it is confusing. Someone please help me!
WHOEVER ANSWERS THIS IN 2 MINS GETS BRAINLIEST!! Which of the following statements best describes the carbon cycle? A. Plants store carbon as a product of photo
how many moles of PH3 are in 250.0 grams of PH3​