alexandramarinjohnso alexandramarinjohnso
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

A store is selling 5 dozen bagels for $48. Based on this price, what is the cost for one bagel

Respuesta :

rosstara16
rosstara16 rosstara16
  • 23-11-2020

Answer:

80 cents

Step-by-step explanation:

There are 12 in a dozen

5*12=60

48/60=.8

So, the answer is 80cents

Answer Link
hoytj1164 hoytj1164
  • 23-11-2020

Answer:

$.80 or 80 cents

Step-by-step explanation:

This is very simple, a dozen is 12 bagels, 12 multiplied by 5 is 60. Next, you'd simply divide, 48 divided by 60. You're answer would be $.80. Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

What were some responsibilities of Hades?
Why does the evaporation of sweat cool your body on a warm day
Fiona spent $13.70 to travel across the city in a taxi. It cost her $3.25 to get the taxi and $2.75 each mile she traveled. Write an equation to find m the tot
If 3(4x+8)=12, then x=
The product of 16 and 4 less than a number is 208. Find the number
which ratio is the same proportion as 36:64 in fraction
You are comparing prices from 2 office supply stores. Your office needs 5 cases of blue paper. Home & Office Headquarters lists a case of paper at $25.85 wi
What are prashastis?
Classify the triangle based on side lengths 5, 7 and 8. A. right B. Acute C. obtuse D. no triangle can be formed with given side lengths
2r-4/r-2 please help