heavenleighschauer heavenleighschauer
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3 4lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

jjmarville
jjmarville jjmarville
  • 23-11-2020

Answer:

8.05

  1. Step-by-step explanation:
  2. 3.45 divide by 3 = 1.15
  3. 1.15 times 7=8.05
Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank in the following sentence with the appropriate form of the verb attendre below. J'_ un appel important. A. attendent B. attendons C. attends D
. What is the slope and a point on the graph of y-3 = -2(x + 1)
8. People in the Midwestern United States usually refer to carbonated drinks as "pop." In the dictionary entry for pop, you might see this definition labeled as
A line passes through the point (-8, -3) and has a slope of -3/2 Write an equation in slope-intercept form for this line.
Find an equation for the nth term of the sequence. -1, -4, -16, -64, ...
This is weird what is ya favorite anime character
What are the important points concerning critical thinking? (Select all that apply.) You must evaluate information. You should use your feelings. You need to pr
Reggie carves and sells wooden sculptures online. He uses the function f(0) = 15x + 60 to determine the selling price, f(x), for a sculpture that took him x hou
A man had a bag of sweets. He gave his son one sweet and 1/7 of the remaining sweets. From what was left, he gave his daughter two sweets and 1/7 of the remaind
I really suck at math. Can anyone give me good tips to remembering math (algebra and geometry especially) or give me good websites to look into? PLEASE HELP!!!