noaht20067 noaht20067
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Raquel pays 3.39 for 4 lemons and lime if the lime costs 0.37 what is the cost of 1 lemon

Respuesta :

Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 24-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3.39-.37 1 lime= 3.02

3.02/4 lemons= 0.755 or about .76 a piece

Answer Link
rmleduc rmleduc
  • 24-11-2020

Answer:

About $0.76

Step-by-step explanation:

Subtract the cost of the lime from the cost of the lemons to get what the cost of all four lemons are. Then divide that number by 4 to get the cost of 1 lemon. $0.76 is my rounded answer from $0.755.

Hope this helps!

Please mark me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

~PLEASE~ help pleaseeee
What is the image of (4,3) after a reflection over the x-axis ?
Branliest anwser pleaseeee
I Need An Intro Paragraph About Davy Crockett And Battle Of Alamo. 4-6 Sentences. Make It Spicy Make It Intresting. Do NOT copy and paste it. If you do you will
During chilly days, you might notice lizards lying (“basking”) in sunny areas. Why do lizards bask in the sun? Question 10 options: Ectothemic animals are lazy
What was Enlightenment important in medieval Europe?
What role did the NAACP play in the early civil rights movement
What is a financial Reserve? A. An amount of money that's been set aside for emergencies B. A way of organizing finances to set and meet goals C. An amount of
What year was kevin durant named rookie of the year
A strict constructionist would interpret the Constitution A. with consideration to the change in times. B. with consideration to the religious freedoms of peop