debrabeloved615 debrabeloved615
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 2 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost.round to the nearest cent.

Respuesta :

AlgebraIsMyThing
AlgebraIsMyThing AlgebraIsMyThing
  • 24-11-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

0.71 *2 = 1.42

bcz we need 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

explain how to use the missing pieces strategy to compare two fractions. include a diagram with your explanation.
A republic is a form of government where
describe the various renewable resources of energy that have the potential to fulfill the needs of the society
find the area of the compound shape
choose a number between 61 and 107 that is a multiple of 3 , 9 and 12
Solve the inequality 5x-7<2x -1
Fluorine, chlorine, bromine, and iodine are part of a family called what?
Danica has laid out floor tiles so they form a rectangle with a perimeter of 18 inches. what us the diffrence between the greatest and least possible areas of t
Which of the following statements is false? a. Adverbs modify verbs. b. Adverbs modify adjectives. c. Adverbs modify nouns. d. Adverbs modify adverbs.
The incubation of eggs in nests is one adaptation of birds to land.