Zionharunight101
Zionharunight101 Zionharunight101
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 5 bags of cat food cost ​$18.75. How much would Marco spend on 3 bags of cat ​food?

Respuesta :

aliyah8018
aliyah8018 aliyah8018
  • 24-11-2020

Answer:

$11.25

Step-by-step explanation:

5 bags = $18.75

To find the amount for three bags, we need to find the price for each bag.

Divide 18.75 by 5.

18.75/5 = 3.75

So each bag is 3.75, and since we need to know the price for 3 bags, we need to multiply 3.75 by 3, which is 11.25.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is punctuated correctly? A. The train named City of New Orleans travels between Chicago and New Orleans. B. Did you know there is a British subma
Where are endocrine glands found? a.In all vertebrates b.In all chordates c.In only mammals
write the unit rate if you travel 100 miles in 4 h
In which sentence does the hyphen correctly divide a word? A. The left ventricle is the fourth chamb- er of the heart. B. The left ventricle is the fourth cham-
One third of 84 students were assigned to each room. How many students were assigned to each room?
Mandy combs her hair with a plastic comb. This causes the comb to become negatively charged. Which of the following would all be attracted to the comb?
what was the immediate result of trench warfare?
Steve pays less than $32 per day to rent his apartment. August has 31 days. What are the possible amounts Steve could pay for rent in August?
Why does a lunar eclipse only last a few hours?
One woman who was an early proponent of women’s right was