genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

In which states is it legal for anyone to share nutrition education through materials originating from a public or well-known entity such as the American Heart
A journal article reports that 34% of fathers take no responsibility for child care. A group of fathers believes that this estimate is too high. In a random sam
Find the inverse of \(\Large h(x) = \frac {3}{2}x + 1 \)
Use the following number line to determine if the expressions are true or false.
find the value of 3mm(m+y)​
Please answer properly.
Which situation results in the most attraction between two magnets? A. The north pole of one magnet is near the south pole of the other magnet B. The north pole
What is the height of the tower? Round to the nearest tenth. How tall is the tower?
Which statement best describes why the men chasing Niki are examples of flat characters
What is the equation of the directrix of the parabola? Y=3 Y=-3 X=3 X=-3