ellynhb20
ellynhb20 ellynhb20
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

Help me pleaseeeee:(((

Help me pleaseeeee class=

Respuesta :

23aschlimanm 23aschlimanm
  • 25-11-2020

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

if you paid 7.50 for 6 feet of rope we can figure out how much each foot of rope is by example 750 divided by 6 which equals 1.25 .

Answer Link
zarampa
zarampa zarampa
  • 25-11-2020

Answer:

$62.50

Step-by-step explanation:

Proportions:

$7.50 ⇔ 6ft

$R ⇔ 50ft

R = 7.5*50/6

R = $62.5

Answer Link

Otras preguntas

the dutch in new Netherland prospered by
a family pass to the amusement park costs $54.using the distributive property , write an expression that can be used to find the cost in dollars of 8 family pas
What is the indirect object in the following sentence? For her birthday, Jody bought Alice an angora sweater. a.) Alice b.) Jody c.) sweater d.) birthday
replace each blank with the correct indirect object pronoun in spanish? para la navidad, yo___doy una muneca nueva a mi hermanita. Tus padres____ dan dinero a t
the preamble to the constitution does not specify providing for
Which of the following sentences contains a simile? A. The wind blew the clouds across the blue sky. B. The clouds were white and puffy. C. The clouds in the sk
What was the main effect of the Supreme Court's 1896 ruling in Plessy versus Ferguson
What is 192 divided by 15
what do floodplains, sandbars, and river deltas have in common?
How to write 701,245 in word form