bahriddins427 bahriddins427
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Andrew buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound.

True or False: Using the unit rate of the cost per pound, do 5 pounds of apples cost $7.25?

1Points
A
True

B
False

Respuesta :

oneilk oneilk
  • 21-12-2020

Answer:

A. True

Step-by-step explanation:

$11.60/8 lbs = $1.45/lbs

$1.45*5= $7.25/5 lbs

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between monotheism and polytheism? A. Monotheism is the belief that god can be cruel. Polytheism is the belief that god is all forgivin
how many moles are in 2.3 grams of phosphorus?
When two hydrogen atoms bond, the positive nucleus of one atom attracts the
correctly balance this equation: K+O2=K2O
Rachel wants to reduce the size of her photo which factor listed the below would scale down (reduce) the size of her picture the most
John left his home and walked 3 blocks to his school , as shown in the accompanying graph. What is one possible interpretation of the section of the graph from
Is India an LEDC or an MEDC????
Brandon buys a radio for 43.99 in a state where the sales tax is 7%
Help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The length of a rectangle is 4cm less than twice the width. The perimeter is 58cm. Find the length