bahriddins427 bahriddins427
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Question 4
Andrew buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound.

True or False: Two pounds of apples costs more than $3.

1Points
A
True

B
False

Respuesta :

emalvarado14 emalvarado14
  • 21-12-2020
b . false becauae first you divided 11.60 divided by 8 =1.45 then 1.45x2=2.9
Answer Link
eri1644
eri1644 eri1644
  • 21-12-2020
B. It’s false so good luck I hope you got it
Answer Link

Otras preguntas

how to factor 16x²-72xy+81y²
An airplane flew for 8 hours at an airspeed of x miles per hour (mph), and for 7 more hours at 325 mph. If the average airspeed for the entire flight was 350 mp
Why is it in French it's called the "perfect" tense and "imperfect" tense?
32.2 - (-15.9) + 10 - 15.9 + 7.8
What is square root of 270
What is the highest mountain in the United States and where is it located in the West region?
Classify the triangle based on side lengths 5, 7 and 8. A. right B. Acute C. obtuse D. no triangle can be formed with given side lengths
What is an equivelent expression for 4(x+5)+2(x+3)
the original price of a watch was $109.it was on sale for 100.28.what was the discount rate
Write a rule for the sequence 3, - 3, - 9, - 15