hannahmarsh07 hannahmarsh07
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

A wholesale supplier sells 35 kg of apples for $140. How many kg of apples can you get with $160?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 21-12-2020

Step-by-step explanation:

Amount = 35kg * 160/140 = 40kg.

Answer Link

Otras preguntas

plz help1. Explain why America went into aneconomic depression after 1929.2 Explain how the factors which produced prosperity could lead to depression.​
What TWO things do all vectors have?
As you finish the story, record any details that relate to the topic of American identity.
What is integrated circuit package ​
what best completes the diagram?​
Round the height of the cabinet to the nearest centimeters 130.7
How did Hitler exploit the Reichstag fire and how did it benefit him?
When you look into a mirror, what is happening to the light?
"Is air pollution related to lichen growth?" What is a likely hypothesis for the question? A. Air pollution must affect lichen growth.B. No, air pollution does
Why must fire extinguishers be routinely maintained