xaiviondallen xaiviondallen
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

In the space below, express $8 for 2 pounds of rice as a unit rate.

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 21-12-2020

Answer:

The unit rate is $4 for 1 pound of rice.

Step-by-step explanation:

P.S Can I have brainliest?

Answer Link
Veridian
Veridian Veridian
  • 21-12-2020

Answer:

$4 per pound

Step-by-step explanation:

Unit rates are in terms of 1.

8/2 = 4

So $8 for 2 pounds is equivalent to $4 for 1 pound.

Answer Link

Otras preguntas

Solve using synthetic division: (x^5+2x^2+2x+1)/(x^2-1)
describe a simple test to account for differences in electronegativity between 2 atoms
How to figure out -2 3/4 divided by 1/2
2a(squared)b(cubed) and -4a(squared)b(cubed) are like terms true or false
The sum of two consecutive natural numbers is 475 find the numbers. Find the numbers
If the radius of a star increases by a factor of 6 the surface area of the star increases how many times?
-5/9 is no less than five times a number
What is the copyright "all rights reserved" in a simple definition?
share $210 in the ratio of 2:5
which of the following is best description of dickinson's poetry