jrosenfield76
jrosenfield76 jrosenfield76
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If candy canes cost $0.89 per dozen, how much would it cost to buy candy canes
for a school with 400 students?

Respuesta :

fannismmatos
fannismmatos fannismmatos
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

So if they are 400 students we need to:

0.89*400=$356

Answer Link
FNAFCOLLECTZ
FNAFCOLLECTZ FNAFCOLLECTZ
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

Basically Multiply $0.89 x 400

Answer Link

Otras preguntas

How did trade affect Sumerian sociaty?
At Brian's bookstore, 0.3 of the shelves hold mysteries 25% of the shelves hold traveling books, and 7/20 of the shelves hold children's books. Which type of bo
A pair of shoes that now sells for $63 has been marked up 40%. Find the mark up on the pair of shoes.
whats the answer for 7x-3x^2=85+2x^2=2x and how do you solve it
Allison has more than 2 but less than 3 hours to spend on her homework.she has work in maths,english,and social-studies.she plans to spend equal amounts of tim
Why is it important for the young plant that lid of the seed tray is transparent?
What's the subject of the sentence My Uncle is always eating peanut-butter sandwiches.
estimate the product of 51 and 48
which belief system was the basis for the civil service exams during the Han, Tang, and Song Dynasties? explain
Which of the following is an irrational number? A. √254 B. 0.6 repeating C. 159÷7 D. √361