Kassidy92210
Kassidy92210 Kassidy92210
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Josh buys cucumbers that cost $0.62 per pound. He pays $2.79 for the cucumbers. How many pounds of cucumbers does Josh have?​

Respuesta :

warriorspbeck warriorspbeck
  • 22-12-2020

Answer:

Josh bought 4.5 pounds of cucumbers.

Step-by-step explanation:

2.79 divided by the cost per pound, .62, is 4.5. Therefore he bought 4.5 pounds of cucumbers

Answer Link

Otras preguntas

This battle used small civilian ships to save the lives of thousands of Allied soldiersduring World War II.​
How do I solve this step by step
Please help asap!! Needed today- reliable answer in need. Thank you! Worth 40 points. Which statement best describes the association between variable X and vari
Which equation does this graph represent?
1) SHOW WORK: Evaluate f(-2):f(x) = 3x -42) SHOW WORK: Evaluate f(8):f(x)=x^2 -4​
What organization planned to create separate Jewish and Arab states in Palestine following World War II?
If the exchange rate of euro to the US dollar is one euro equals $1.13 how much would you receive if you wish to exchange €235?
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Which of the following is true of conifers? a.Female cones produce pollen that fertilizes the egg. b.Most coniferous trees h
Pepper Jackie has 5.8 kg of rainbow sprinkles. If she divides them equally into 8 star containers, how much will be in each star?
What is (x+y)(x^2-xy+y^2)