FightClub5409 FightClub5409
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nadeen bought a magazine for $7.50 and two sandwiches that cost the same price. She spent a total of $20. How much did each sandwich cost?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 23-12-2020

Answer:

Each sandwich cost $6.25

Step-by-step explanation:

Subtract the price of magazine then divide the remaining amount with 2 since the price of sandwiches same

(20 - 7.5) ÷ 2 = 6.25

Answer Link

Otras preguntas

Julie recently started working at a major urban university. one of the first things her supervisor provided her with was a large white notebook that contained r
find the value of x and the value of y. A. x = 15, y = 10 B. x = 20, y = 50 C. x = 50, y = 10 D. x = 50, y = 20
How do buffers work in the human body? They can help prevent a deadly change in blood pH They can help keep blood below pH 7.0. They can help keep blood at a pH
In which country did the Olympics originate?
Which word means “an official announcement”? autocrat credo interdict geodesic
Find the slope of the line whose equation is 17 + 3y = 7x.
Which of the following sentences is the underlined word a possessive pronoun 1. John and his wife danced and sang. 2. Amy and Paul watched television before be
What group of people did the Populist Party support? A. Wealthy merchants B. Poor farmers C. Railroad executives D. Investment bankers
Why does Gulliver refuse to sit on the chairs he has made?
A car rental company charges $25 for a rental plus $0.10 for each mile driven. What would the slope be for an equation that represents this situation?