briseidaarioss4412 briseidaarioss4412
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

You buy pounds of trail mix. The mix costs ​$ per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 24-12-2020

Complete question :

You buy 3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.99 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Answer:

$11.661

Step-by-step explanation:

Given that :

Cost per pound of trail mix = $2.99

Pounds of trail mix purchased = 3.9 pounds

Total price of the trail mix :

(Cost per pound of trail mix * pounds of trail mix purchased)

($2.99 * 3.9 pounds)

= $11.661

Answer Link

Otras preguntas

Is 9 a solution to the equation 21=3p-5? Show work
ill give brainly but hurry-
What are some ways you could use less energy in your daily life
Which central idea should be included in a paraphrase of this excerpt? The men sent by Odysseus to investigate the land they had landed upon became forgetful af
What is epidemiology? A. the study of controversial issues in medicine B. the study of healthcare delivery in low-income and rural areas C. the study of the cau
Solve for X 13=270 (0.5)^x/7
What was the percentage of female students in the 18-24 age group ?
Find the unit rate. 392 orders in 4 days = orders per day
Calculate the latent of heat vaporization. 1. 10 J/g 2. 20 J/g 3. 50 J/g 4. 60 J/g
Which two themes does this passage most clearly develops