PicklesOnMyBigMac
PicklesOnMyBigMac PicklesOnMyBigMac
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the store and buys 22 notebooks for $1.50 each. Then he buys 8 pens for $0.55 each. How much money did he spend in all? *

Respuesta :

Lethalgirl
Lethalgirl Lethalgirl
  • 23-12-2020

Answer:

$33 for the notebooks and $4.40 for the pens

Step-by-step explanation:

if u would multiply 33 by 1.50 you would get $33

if u would multiply 8 by 0.55 you would get $4.40

Answer Link

Otras preguntas

How often should people at risk for an STD be tested? Every 6 months. When symptoms appear. Once a year. After every sexual partner.
___ neurons control voluntary or involuntary responses to the body.
A 77 year-old medicare beneficiary has a digital rectal examination for prostate cancer screening and the provider orders a psa. how would this be reported?
what conditions led to the development of feudalism in both western Europe and Japan?
use the drop down menue to complete the statement. An element is made up of?
which component is used to change alternating current to direct current
which values of c will cause the quadratic equation-x^2 + 3x + c = 0 to have no real number solutions ? check all that apply .
BRAINLIEST AND FIVE STARS TO CORRECT ANSWER The position of an object at time t is given by s(t) = -8 - 9t. Find the instantaneous velocity at t = 1 by finding
Which of the following is true of theme? Theme is never developed until the resolution point of a story. Theme is usually stated in one-word concepts. Theme i
Cues that require two ears are referred to as ________ cues.