0701339vann 0701339vann
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Harold can buy 2 pounds of bananas for $7. Write an equation to represent the cost, c , for b bananas.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-12-2020
7c = 2b
If he can buy two pounds of bananas for $7 that means 2lbs is equal to $7
Answer Link

Otras preguntas

How to round to the nearest hundred
Bonsai originally refrerred to
f(x+h) - f(x) over h. Find and simplify
by winning the battle of hastings, william the conqueror introduced the english language to normandy. spread the roman empire to england. was crowned as king of
A cyclist travels from Ato B in two stages. Stage one is 28kmwhich is 2/7 of the total journey . How long is stage 2
which one greater 8.20 or 8.2
the product of a number w and 737
how do i solve this n5 • k5 • n-5 • k?
Can you please tell me which order they go in and please answer 1&2
Please explain what to do